وکتور چیست

فرمت وکتور از رایجترین فرمت های تصویری برداری محسوب میشود که طراحان گرافیک بسیار با آن سرو کار دارند . در نگاه اول و ظاهرا ، تصاویر با فرمت های وکتور و رستر (پیکسلی) تفاوتی با هم ندارند . برای روشن شدن بحث ، توضیح مختصری درباره فرمت وکتور و رستر بخوانیم :

وکتور : به طور کلی به تصاویری اطلاق میشود که دارای فرمت های ai ، Eps ,… هستند . این فرمت های تصویری خروجی نرم افزارهای برداری مانند ایلستریتور ، کرل و … هستند (البته با این ابزارها میتوان تصاویر رستر هم ویرایش کرد و خروجی گرفت) . زمانی که از نرم افزارهای برداری صحبت میکنیم ، به این معنی ست که این ابزارها روی نقاط در لایه های تصاویر تمرکز دارند و به همین دلیل خروجی این تصاویر مانند ابزارهایی مثل فتوشاپ ، به صورت بیت ی نیست و کیفیت بالایی خواهند داشت . اصول کار این نرم افزارها براساس قواعد و اصول ریاضی طراحی شده است.

نیاز به توضیح مختصری در مورد فایل های وکتور دیدم که کسانیکه با این دسته از فایلهای برخورد میکنند و آشنایی ندارند بدهم . فایلهای وکتور را با فرمت های AI , EPS , WMF و… خواهید یافت ، این گونه فایلها خصوصا برای کسانیکه کارهای طراحی انجام میدهند باهاش برخورد زیادی داشته اند ، معمولا برای استفاده از این گونه فرمت ها ، شما میتوانید از نرم افزارهای از قبیل Adobe Illustrator , Corel , Photoshop و… استفاده نمایید، البته گاهی اوقات به این دسته از فایلها geometric file اتلاق میشود.

رستر : به طور کلی به تصاویری اطلاق میشود که دارای فرمت های png , jpg , psd و … هستند . خروجی این فایل های تصویری رستر است و روی بیت لایه ها تمرکز دارد.

نکته : فایل های تصویری با فرمت های رستر را نمیتوان در ابزارهای گرافیک برداری ویرایش کرد ، برای اینکار باید لایه های موجود به فرمت قابل ویرایش هر نرم افزار تغییر پیدا کند. به عنوان مثال برای ویرایش یک تصویر  با فرمت png  و jpg در نرم افزار ایلستریتور ! شما فقط یا باید به صورت بیت ی روی پیکسل های تصویر تغییرات اعمال کنید یا اینکه باید با استفاده از ابزارهای مخصوص خود نرم افزار ، تصاویر را از حالت رستر به برداری تبدیل کنید .  در صورتی که کیفیت تصویر شما پایین باشد ، ممکن است این تبدیل (رستر به وکتور) به خوبی انجام نشود

نکته : گاهی ممکن است ، شما یک تصویر با فرمت رستر از نرم افزارهای برداری داشته باشید ! به عنوان مثال یک فایل تصویری با فرمت png . این فایل نیز یک فایل رستر است و اگر بخواهید همین خروجی را مجددا به نرم افزار برای ویرایش منتقل کنید ، باید آن را از حالت بیت مپ به برداری تبدیل کنید. بنابراین ، نرم افزارهایی که خروجی وکتور دارند قادرند هر لایه ای را با فرمت های وکتور به ما تحویل دهند اما زمانی که خود ما یک فرمت رستر از نرم افزار خروجی بگیریم ، مانند این است که تصویر ما در نرم افزارهای طراحی رستر خروجی گرفته شده است. بنابراین ، این فرمت تصاویر است که آنها را تبدیل به تصاویر با کیفیت وکتور یا پیکسلی رستر میکند و این نرم افزارهای طراحی برداری هستند که میتوانند لایه های یک طرح یا تصویر را به صورت وکتور به ما تحویل بدهند. زمانی که شما با نرم افزاری مانند فتوشاپ  کار میکنید ، در نهایت تمام لایه های شما به صورت پیکسلی ذخیره میشوند و فقط میتوانید روی بیت ها ویرایش انجام دهید و بهترین نرم افزار برای ویرایش مجدد ، خود فتوشاپ خواهد بود. البته باید متذکر شویم که با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ هم با استفاده از پلاگین های موجود میشود لایه ها را به صورت برداری طراحی کرد و خروجی وکتور گرفت ، اما در اینجا بحث ما به طور کلی روی نرم افزارهایی ست که قاعدتا منسوب به طراحی رستر و یا برداری هستند.

نکته : ممکن است سوال پیش بیاد که اگر فرمت ها هستند که کیفیت یک تصویر را معین میکنند ، آیا میتوان یک تصویر با فرمت png رو به نرم افزار ایلستریتورانتقال داد و آن را با فرمت svg , Eps یا … ذخیره کرد و یک کیفیت وکتور داشت ؟

در جواب باید بگوییم : خیر  . وقتی شما  یک تصویر رو به صورت لایه باز در نرم افزار ایلستریتور ، ویرایش میکنید در واقع تصویر شما از حالت بیت خارج و به نقطه ای تبدیل شده است ، خب ! بنابراین نرم افزار روی تمام لایه ها به صورت نقطه ای تمرکز دارد و از تمام لایه ها در نهایت یک خروجی وکتور با کیفیت تحویل میدهد . میدانیم که وقتی لایه های تصویر ما پیکسلی ست ، با هر فرمتی که باشد ، کیفیت وکتور نخواهد داشت.

خصوصیات فایل های وکتوری

– زوم بر روی این گونه فایلها بدون افت کیفیت یا باصطلاحی بدون رنجه شدن تصویر – و همچنین بزرگ کردن فایل بدون افت کیفیت – قابلیت تغییر در این گونه فایلها با این فرمت ، یعنی اینکه شما میتوانید مثلا فایلی با فرمت EPS را در داخل برنامه کرل وارد کرده و آنرا تیکه تیکه کنید و تغییراتی از نظر ظاهر به آنها بدهید و شکل و یا …. جدیدی ایجاد نمایید. فایلهای وکتور به تصاویر raster شده نیز تبدیل میگردند ، که گاها bitmap نیز نامیده میشوند. این توضیحات را لازم دیدم تا کسانیکه در این سایت این دسته از فایلهای را برای دانلود مشاهده میکنند ، متوجه باشند که کاربرد این نوع فرمت از فایلها چیست .

چگونه از این فایل ها استفاده نمائیم؟

اینگونه فایل ها با فرمت EPS,ai,wmf,و… می توان مشاهده کرد، که برای باز کردن این فایل ها می توان از نرم افزار های زیر استفاده کرد:

  • Adobe Illustrator
  • Corel
  • Photoshop
  • و..

در صورت باز کردن این فایل ها در نرم افزار Adobe Illustrator  و Corel فایل ها به صورت لایه باز اجرا می شود و شما می توانید هرگونه تغییری در فایل بدهید بدون پایین آمدن کیفیت .

برای باز کردن فایل های EPS ,ai و WMf در فتوشاپ طرح مورد نظر به صورت یک لایه در قسمت Layer اضافه می شود و برای کارهای معمولی و بدون ویرایش فایل می توان استفاده کرد.

طریقه باز کردن فایل ها در نرم افزار های گرافیکی :

  • از منوی فایل گزینه Open ، سپس پنجره Open File باز می شود فایل مورد نظر خود را انتخاب و بروی گزینه Open کلید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید